Lipödem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lipödem hastalığının ilaç tedavisi ne yazık ki yoktur. Lipödemin tedavisinde güncel olarak liposuction teknikleri kullanılmaktadır.

Günümüzde birçok çalışma yapılsa da şu an için Lipödem hastalığının ilaç tedavisi ne yazık ki yoktur.

Çoğu zaman lenfödem ve lipödem tanıları karıştırılmaktadır. Lenfödem hastaları için uygulanan fizik tedavi seçenekleri, özel bandajlar ve bası giysileri lipödem hastaları için çözüm sağlamaktadır. Bazı lipödem hastalarında lenfödem de eşlik edebilir, bu gibi durumlarda bu tedavilerden destek olabilir.

Diyet programları ve egzersiz de vücudun alt kısmındaki bu kalınlaşmayı azaltmak için yeterli değildir., Diz ve kalça eklemleri üzerindeki baskıyı azaltmak ve hastanın hareketleri rahatlatmak amaçlı yüzme ve su içinde yürüme gibi egzersizlerden faydalanılmaktadır.

Birtakım özel basınç kıyafetleri daha fazla yağ birikmesini önlemek için kullanılabilse de hastaların çoğu baskı nedeniyle oluşabilecek ağrıya dayamamaktadır. Biyoflavonoit içeren besinlerin (maydanoz, greyfurt, siyah çay, bitter cikolata vs.) kan ve lenf dolaşımı üzerine olumlu etkileri nedeni ile lipödemin ilerlemesini engellediği yönünde tezler bulunmaktadır ancak bilimsel testler ile ispatlanmamıştır.

Lipödemin tedavisinde güncel olarak liposuction teknikleri kullanılmaktadır. Ancak lipödem hastaları için uygulanacak liposuction tekniği tamamen özelleşmiş ve lenf damarlarının korunduğu bir cerrahidir.


LİPÖDEM ve TEDAVİSİ

© 2022 Doç. Dr. Yener Demirtaş. All Rights Reserved.