Lipödem Nedir?

Kalça, uyluk ve bacak bölgelerinde yağ ve sıvı birikmesine bağlı oluşan anormal ve simetrik şişlikleri Lipödem hastalığı olarak isimlendiriyoruz.

Lipödem Nedir?

Kalça, uyluk ve bacak bölgelerinde yağ ve sıvı birikmesine bağlı oluşan anormal ve simetrik şişlikleri Lipödem hastalığı olarak isimlendiriyoruz. Lipödemde sıklıkla ağrı bulunduğundan “Ağrılı Yağlanma Sendromu” olarak da isimlendirilebilir. Bu hastalıkta şişlik ayak bileğine kadar inebilir ancak ayaklar etkilenmemektedir. Çoğunlukla uyluk bölgesinin dış tarafında aşırı yağlanmaya bağlı fazlalıklar ve çıkıntılar bulunmaktadır.

Lipödem hastalığı hastadan hastaya farklılık gösterecek derecelerde olabilir. Lokal şişlik şeklinde hafif evrelerde olabildiği gibi, bazen yürümeyi engelleyecek boyutlara ulaşan Lipödem hastaları bulunmaktadır. Yalınızca kadınlarda görülen lipödem genetik bir hastalıktır ve çoğu zaman ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Bir ailenin birçok kadın bireyinde görülme riski çok fazladır. Lipödeme bazı durumlarda hormon bozuklukları ve birtakım kronik hastalıklar da neden olabilir.

LİPÖDEM NEDİR?

LİPÖDEM ve TEDAVİSİ

© 2021 Doç. Dr. Yener Demirtaş. All Rights Reserved.